Védjük bőrünket a kozmetikum okozta allergiától
Mivel a kozmetikumokat közvetlenül a bőrünkre kenjük vagy fújjuk, így azonnal kapcsolat teremtődik az esetleges allergén anyag és bőrünk között. A kiváltott reakció lehet bőrgyulladás, de akár kontakt dermatitisz is.
Mivel a kozmetikumokat közvetlenül a bőrünkre kenjük vagy fújjuk, így azonnal kapcsolat teremtődik az esetleges allergén anyag és bőrünk között. A kiváltott reakció lehet bőrgyulladás, de akár kontakt dermatitisz is.
Bőrgyulladásnál a bőr kipirosodik, viszket, hólyagossá válik, és később hámlik, az allergiás kontakt dermatitisz tünetei pedig a bőrpír, a viszketés, a duzzanat, a csalánkiütés olyan testrészeken, ahol éppen használjuk az adott kozmetikumot. Számtalan készítmény okozhat problémát, legyen az hajfesték, rúzs, alapozó, szemhéj- és szempillafesték, parfüm, testpermet, dezodor vagy körömápoló.
Végezzünk bőrpróbát
Ajánlatos minden újonnan használandó kozmetikumot kis mennyiségben a csuklón vagy a könyökhajlatban kipróbálni, és a próba eredményétől függően használni. A kozmetikumpróba kezdődhet azzal, hogy a termékek címkéin lévő információkat az összetevőkről alaposan áttekintjük, és kizárjuk a számunkra már ismert allergéneket tartalmazó szereket. Illetve azt is érdemes végiggondolni, hogy hol vásároljuk meg azt a terméket.
Patikai krémek előnyei
A patikákban kapható márkák termékeit dermokozmetikai kutatások során fejlesztik, és megfelelnek a gyógyszertári forgalmazás szigorú követelményeinek. Bőrápolásban jártas szakemberekkel (bőrgyógyászok, szemorvosok, gyermekgyógyászok, gyógyszerészek) együttműködve, szigorú feltételrendszer alapján válogatják össze a hatóanyagaikat, nem is meglepő hát, hogy számtalan dermokozmetikai márkát gyógyszerész vagy gyógyszergyár alapított.
Tudomány a háttérben
A vásárlók talán nem is gondolnák, hogy a kutatók évekig, néha évtizedekig dolgoznak a leghatásosabb és egyben a bőrt leginkább tisztelő hatóanyagokon, formulákon, s számtalan innovációt és szabadalmat védenek le évente, hogy termékeik egyediek és egyben sikeresek is legyenek, és hogy persze megtérüljenek azok a hatalmas összegek, amelyeket a kutatásokba és oktatásokba tesznek.
Hipoallergén illatok
A kozmetikumok sokszor illatanyagaik és tartósítószereik révén okoznak allergiát, de a helyzet azért nem ennyire egyszerű. A modern dermokozmetikumokba már akár gyulladáscsökkentő hipoallergén illatanyag is kerülhet, ami a krém hatásosságát növeli. A bőrgyógyászok által ajánlott márkák a számtalan bőrgyógyászati problémára adnak alternatívát, illetve a gyógyszeres mellett kiegészítő kezelést, de ma már a tudományos bőrápolás jegyében anti-aging termékvonalaik is erősek. A szigorú előírások és az ellenőrzött környezet biztosítja az allergiás reakciók lehetőségének minimalizálását.
Természetesen még a patikai márkák termékei esetében is előfordulhatnak – bár jóval ritkábban – allergiás reakciók. Ahogy a gyógyszerek esetében is, érdemes ilyenkor ezt jelenteni az adott márka forgalmazójának, akik ezt az esetet a későbbi kutatási anyagaikba beépítik és újabb fejlesztéssel drukkolnak elő. És az is lehet, hogy arról tájékoztatnak majd, hogy rosszul használjuk a terméket, azt pedig fogadjuk el, és tanácsukat követve változtassunk a rutinunkon.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens
Forrás: erzekenybor.hu, eucerin.hu, unipatika.hu
Húzódó, érdes, fakó, esetleg viszkető, kipirosodó bőr… ezek a tünetek gyakran megjelennek, ha bőrünk dehidratált, lipid- és tápanyaghiányos. Mutatunk 7 életmódtippet a bőrszárazság ellen, hogy megőrizhessük bőrünk egészségét és elejét vehessük az esetleges súlyosabb bőrproblémáknak.
Ma már a férfiak és a nők számára egyaránt fontos a vonzó, ápolt megjelenés. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a mai kor embere megtanult sok olyan kezelést, szépségápolási trükköt, melyhez korábban szakember segítségét kérte.
Sokat használsz számítógépet és mobilt? Akkor a te bőröd is ki van téve az ún. kék fénynek, ami ugyanúgy befolyásolhatja bőröd egészségét, mint az UV sugarak, amitől a bőr idő előtti öregedése is megindulhat.