Ránctalanításban erősítenek a dermokozmetikai márkák
Nagyon sokféle anti-aging hatású dermokozmetikum kapható. Vajon a különféle ránctalanító hatóanyagaik miben különböznek egymástól és miként hatnak a ráncainkra? A teljesség igénye nélkül emelünk ki néhány ismert vagy kevésbé ismert hatóanyagot, és mutatjuk be hatásukat.
Nagyon sokféle anti-aging hatású dermokozmetikum kapható. Vajon a különféle ránctalanító hatóanyagaik miben különböznek egymástól és miként hatnak a ráncainkra? A teljesség igénye nélkül emelünk ki néhány ismert vagy kevésbé ismert hatóanyagot, és mutatjuk be hatásukat.
A kozmetikumokba tett különböző peptidek serkentik a kollagén termelést és harcolnak a kollagén szálak lebomlása ellen, de használnak a botulotoxinhoz hasonló hatású peptideket is egy-egy ránc célzott eltűntetésére. A hialuronsav köztudottan növeli a bőr teltségét, így segít a ráncok kisimításában, több (3 vagy akár 12) molekulaméretben formulázva egy krémben a bőr különböző rétegeiben fejti ki nedvességmegkötő, és így feszesítő hatását. A legtöbbször szemránckrémekben használt koffein a mikrokeringés fokozásával csökkenti a szem alatti puffadást. A szaponinnal fokozhatjuk a bőr saját hyaluronsav termelését, az enoxolonnal pedig gátolhatjuk a hialuront bontó enzim működését. A krémekbe tett magnolol a volument adó sejtek számát és méretét növeli, míg a Q10 segít feltölteni a bőrsejtek energiaraktárait, így segíti a bőrmegújulást. Az arctiin a hialuronsav- és a kollagéntermelés fokozásával javítja a dermális kötőszövet látható sérüléseit és felépítését, a kreatin pedig a bőr rugalmasságát fokozza. A rhamnose optikai kisimító hatással feszesíti az arcbőrt, míg a cassia és a proxylane javítja a bőr tömörségét, feltölti azt, ha már megereszkedett a bőr. A niacinamid erős antioxidánsként védelmet biztosít, mert segíti a bőr ceramidtermelését, aminek hiánya számos bőrprobléma okozója. A thiamidol a pigment foltok kialakulását akadályozza meg, ahogy a C-vitamin koncentrátumok és krémek is az arcbőr egységesítését segítik és ragyogóvá varázsolják a fakó bőrt. Az omega 3, omega 6, 9 zsírsavak pótolják a lipidvesztést igen száraz bőr esetén, míg az E-vitamin antioxidáns hatásával küzd az oxidatív stressz ellen.
Az elhalt hámsejtek eltüntetésében, a bőrsejtek megújulását a peeling hatású AHA-kömplexek (glikolsav, tejsav) segítik. A mélyráncok kisimításában a retinol a nők legnagyobb barátja, amihez érdemes szoktatni a bőrt és ügyelni fényérzékenyítő hatására. Kivételek ez alól a kapszulázott és a retinol-like – azaz retinolhoz hasonló, általában növényi A-provitamint - használó krémek. A malájtea magjából és leveleiből kinyert bakuchiol pro-kollagén például bár szerkezetében nem mutat egyezést a retinolokkal, hatásában mégis. De használnak más vegán retinol forrást is, példáula északi homoktövisből, áfonyából és berkenyéből. A tengeri alga egy természetes hialuronsav, tónusosabbá varázsolja a bőrt és optimalizálja a bőrregenerációt. Bőrbarriert erősítik és a bőr idő előtti öregedésének szabnak gátat a prebiotikus komplexek, a probiotikus frakciók, a holt-tengeri kivonatok, a schüssler-sók, a termálvízek, a glikoproteinek és a bőrazonos celluláris víz is.
Bár a fenti hatóanyagok nagy része természetes forrásból származhat, azért néhány növényi hatóanyagot is meg kell említenünk. A keserű narancs, a svájci alma, és a kékszőlő a bőrünkben lévő nyugvó őssejtjeinket aktiválva javítják a bőr szerkezetét. A szőlő polifenolja magas koncentrációban megemeli az arckontúrt, a zöldteáé pedig fokozza a bőr természetes vízmegkötő képességét. A sásliliom és a mimóza kivonatai megakadályozzák a cukormolekulák letapadását a kollagén-elasztikus hálózatra, így maradhat rugalmas és feszes a bőr. A gránátalma antioxidáns hatása mellett remekül feszesít, míg a vadrózsa lassítja az első ráncok kialakulását, rugalmasságot kölcsönöz a bőrnek. A ligetszépe csökkenti a mély ráncokat, erősíti a bőr szerkezetét, szabadgyökfogó, a kamélia pedig helyreállítja a bőr barrier funkcióit. A havasi gyopár aktiválja a fiatalságmegőrző mechanizmust az idősebb sejteknél, a silymarin antioxidáns. Az argánolaj lipidekben gazdag és lágyítja a bőr felszínét, a fekete tulipán a bőrt erősíti, a növényi glicerin hidratál. A hajdina természetes E-vitamin, a chia pedig stabilizált természetes eredetű C-vitamin, a növényi olajok pedig intenzíven táplálnak.
Folyamatosan ismernek meg, fedeznek fel újabb és újabb hatóanyagot, amelyről bebizonyosodik kiváló ránccsökkentő hatása. A hatóanyagok azonban magukban nem segítenének, ha nem a megfelelő formulában használnák őket. A dermokozmetikai márkák ezért legalább ugyanannyi energiát, pénzt és időt fektetnek az új szabadalmakba és technológiákba. Bőrünk megfelelő arcápolás rutinja sem elég, az egészséges életmódra törekvés, a környezeti ártalmak csökkentése és a belső béke megtalálása is hatással van a szépségünkre, meglátszik az arcunkon, így ezekre is érdemes odafigyelnünk.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, patikai szakasszisztens
A bőrápolás világa lenyűgöző, mindemellett zavarba ejtően bonyolult is lehet. A piacon kapható termékek sokasága miatt nehéz a döntés, hogy mit is válasszunk. Ami minden hatékony bőrápoló termékben közös, az a kiváló minőségű összetevők megléte.