Napozás utáni bőrápolás a Bioderma segítségével
Napozás után a bőr hidratálása kiemelt figyelmet érdemel annak érdekében, hogy megőrizze rugalmasságát és egészségét. A napsütés ugyan kellemes és értékes D-vitamint biztosít a szervezet számára, de az UV-sugarak ma már komoly kockázati tényezőnek számítanak. A nyári hónapokban, extrém UV-sugárzás mellett tehát érdemes megfontolni, mikor megyünk a napra, és milyen védelemmel tesszük ezt. Cikkünkben a Bioderma tapasztalatával a napozás utáni bőrápolás fontosságára igyekszünk felhívni a figyelmet.
A Bioderma a napozás utáni készítményeket javasolja nyárra
A napozás után rendkívül fontos, hogy bőrünket hűsítsük és nyugtassuk. A kifejezetten napozás utáni termékek remek választásnak bizonyulnak, ezek rendszerint aloe verát, kamilla kivonatot, illetve B5-provitamint tartalmaznak, és segítenek csökkenteni a gyulladást, támogatják a regenerálódást.
Annak érdekében, hogy a napozás kellemes emlék maradjon, és ne okozzon későbbi problémákat, kiemelten fontos a bőr megfelelő védelme. Használj magas faktorszámú naptejet, spray-t, krémet, amely blokkolja az UVA és UVB sugarak káros hatásait. Viselj megfelelő szűrőkkel ellátott napszemüveget, széles karimájú kalapot, amelyek szintén védenek az UV-károsodással szemben.
Reggel és késő délután célszerű napozni
A leégés elkerülése érdekében korántsem mindegy, mikor történik a napozás. A leginkább biztonságosnak a reggeli órák és a délutáni naplemente előtti időszak bizonyulnak. Az intenzív napsütésben, dél és délután három óra között mindenképpen maradj árnyékban, és kerüld a közvetlen napfényt.
Elengedhetetlen a megfelelő fényvédő használata, ami legalább harmincas faktorszámú legyen. Az arcbőrre ajánlott speciális, magasabb faktorszámú fényvédő alkalmazása, mivel ez az érzékeny terület hajlamosabb a károsodásra. A Bioderma a reggeli bőrápolási rutin részeként az SPF50-es fényvédő készítményt már a tavaszi hónapoktól javasolja, egyébként ebből az év más időszakaiban elegendő az SPF30. Fontos, hogy a naptejet minden szabadon lévő bőrfelületre egyenletesen vidd fel, és kétóránként ismételd meg a folyamatot, különösen fürdés vagy izzadás után.
Vízparton fokozott az UV sugárzás
Nem szabad elfelejteni, hogy nemcsak a nap közvetlen sugarai, hanem a visszaverődő fény is káros hatással lehet a bőrre. Vízparton különösen figyelj oda, mert a víz felszíne és a homok is visszaveri a napfényt, így a leégés kockázata még nagyobb. Ha az UV index magas, különös figyelmet kell fordítani a bőr védelmére, még akkor is, ha az időjárás felhős, a felhők ugyanis nem nyújtanak teljes védelmet a káros sugárzással szemben.
A megelőzés mellett a tudatosság és az elővigyázatosság a legfontosabb. Ha bármilyen bőrpírt vagy leégést tapasztalsz, azonnal vonulj árnyékba, és alkalmazz hűsítő, nyugtató krémeket, hogy minimalizálhasd a károsodást.
Hogyan ápoljuk a leégett bőrt?
A leégett bőr ápolása sarkalatos pontja a napozás utáni bőrápolásnak, és a Bioderma szerint is érdemes különös figyelmet fordítanunk rá, hogy minimalizáljuk a káros hatásokat. A leégett bőr hajlamos a kiszáradásra, ezért nagyon fontos, hogy megfelelően pótoljuk a nedvességet. Ebben az esetben a hidratálás elengedhetetlen szerepet játszik. Válasszunk olyan termékeket, amelyek kifejezetten napozás utáni használatra készültek, és tartalmaznak nyugtató összetevőket, mint például az aloe vera vagy a kamilla. A Bioderma arra is felhívja a figyelmet, hogy igyunk sok vizet, hiszen a megfelelő hidratáltság belülről is segíti a bőr gyógyulását és regenerálódását.
Amennyiben a bőr égése súlyosabb, hólyagokkal vagy erős fájdalommal jár, érdemes orvoshoz fordulni. A szakértő segíthet abban, hogy megfelelő kezelést kapjunk, és elkerüljük a szövődményeket. Ne próbáljuk meg kilyukasztani a hólyagokat, mivel ez fertőzéshez vezethet. A dermokozmetikumok között is szép számmal találhatsz olyan típust, amit a Bioderma szakemberei is kifejezetten napégésre, napozás utáni bőrápolásra ajánlanak.
Pattanásos bőrrel szabad-e napozni? Akár még segíthet is?
A napozás bőrápolás szempontjából részben hasznos lehet, mivel a napfénynek van egy természetes antibakteriális hatása, ami rövidtávon segíthet csökkenteni a pattanások számát. Az ultraibolya sugarak elpusztítják a bőrön élő baktériumokat, amelyek a pattanások kialakulásáért felelősek. Azonban ez csak ideiglenes megoldás, és a hosszútávú hatások már kevésbé kedvezőek.
A túlzott napozás eredményeként a bőr kiszáradhat, és az elhalt hámsejtek fokozott termelődése miatt a pórusok eltömődhetnek. Ez a folyamat paradox módon újabb pattanások megjelenéséhez vezethet. A túl sok UV-sugárzás súlyosbíthatja a bőr állapotát, bőrkárosodást és korai öregedést okozva. A Bioderma arra is felhívja a figyelmet, hogy a bőrbe „égett” pattanások gyakran éveken át megmaradó elszíneződéseket okoznak, ezektől pedig még a megfelelő halványító készítményekkel sem könnyű megszabadulni.
Írta: Kiss Anita