Hogyan hat az alkohol a bőrre?
Szinte mindenki iszik egy-két pohárral időnként, nem igaz? És néha egy kicsit többet is. Az alkohol a test minden szövetébe eljut, sőt a legtöbb létfontosságú szerv funkcióját befolyásolja.
Szinte mindenki iszik egy-két pohárral időnként, nem igaz? És néha egy kicsit többet is. Az alkohol a test minden szövetébe eljut, sőt a legtöbb létfontosságú szerv funkcióját befolyásolja. Negatív tartós következményei azonban felülmúlják azokat a pozitívumokat, amelyeket az alkoholfogyasztás közben vagy röviddel utána érzel. Táplálkozástudományi szakemberek szerint az alkohol az egyik legagresszívabb vegyület, amely tönkreteszi a bőrünket, és súlyosan befolyásolja az arcbőrünket.
Dehidratáló hatás
Az alkohol kiszárítja a bőrt, a dehidratált szervezet további vizet és egyéb folyadékot veszít, amelyre a normális működéshez szüksége van. Ennek tünete például a szomjúságérzet, a száraz vagy ragacsos száj, a nem túl sok vagy sötétsárga vizelet, de akár fejfájás és izomgörcsök is jelentkezhetnek. Az alkohol vízhajtó hatása miatt a bőr folyadékot, ionokat és tápanyagokat veszít, amelyek létfontosságúak a számára, ezért szárazzá és hűvös érzetűvé válik.
Kevesebb rugalmasság
Mivel az alkohol folyamatosan bontja a kollagént, a bőr idővel veszít a rugalmasságából, és megereszkedettnek, ráncosnak tűnik majd. Az is előfordulhat, hogy valaki egy vagy több különböző tünetet tapasztal az arcbőrén, például fakónak, egészségtelennek, szürkének láthatja, valamint szárazságot, petyhüdtséget, a hisztaminreakció miatt pedig kipirulást tapasztalhat. Persze az alkohol hatása az öregedési folyamatra a bőrnél mélyebben is hat.
Bőrbetegségek
Az alkohol a test minden szövetébe eljut, és a legtöbb életfontosságú funkciót befolyásolja. Rendszeres fogyasztása komoly rendellenességeket okozhat, amelyek különféle bőrbetegségekhez vezethet vagy súlyosbíthatja azokat. Sokat ront a rosacean (biztos hallottál már a borvirágos orr kifejezésről is!), kiválthatja a pikkelysömört, és fellángolhatnak tőle a szeborreás dermatitisz tünetei, sőt korpásodni is kezdhet tőle a haj. De csalánkiütéses reakciót is okozhat.
Sötét karikák
Lehet, hogy az alkohol elálmosít és segít gyorsabban elaludni, de nem biztos, hogy a hatása egész éjszakára megmarad. Gyakran megszakítja a normális alvási ritmust, ezért nyugtalanul alszol majd és forgolódni fogsz. Ez pedig a szem alatti sötét karikákhoz vezet.
Szisztémás hatás
A legtöbb bőrtünet azonban másodlagos, azaz az alkohol okozta májkárosodások (elzsírosodás, gyulladás, zsugor, stb.) következménye. Elsősorban a máj méregtelenítő működésének, illetve raktározó képességének csökkenése vezet a jellegzetes bőreltérések kialakulásához. Szintén elváltozásokat okoznak a bőrön a vitaminok felszívódási zavarai, melyek részben a májbetegségek, részben azonban az alkohol okozta gyomor- és bélnyálkahártya-eltérések következményei.
Az alkoholfogyasztás abbahagyása után
A pozitív hatások szinte azonnal észlelhetők, a többség már az alkoholfogyasztás abbahagyását követő egyhetes időszakról beszél. Az első dolog, ami látható, az az egészségesebbnek tűnő arcbőr. A bőrünk, ahogy az egész testünk, nagyszerű öngyógyító képességgel rendelkezik, bármilyen traumát képes meggyógyítani. Az alkoholfogyasztás abbahagyása, komoly visszaszorítása javuláshoz vezet.
Támogathatod a bőrödet a felépülés folyamatában. Igyál elegendő vizet úgy, hogy lassan kezded el emelni a napi mennyiséget. Soha ne légy túl agresszív a testeddel, adj neki időt, hogy alkalmazkodjon az új szokásokhoz. Táplálkozz tápanyagokban gazdag étrenddel; esetleg fontolóra veheted egy kollagén-kiegészítő szedését, valamint vezess be egy megfelelő, de egyszerű bőrápolási rutint, amelyet képes leszel betartani, hogy folyamatosan hidratált legyen a bőröd.
Milyen alkoholt válassz
A különböző alkoholos italok eltérő hatással vannak a bőrre, általános szabályként azonban elmondható, hogy minél tisztább, annál jobb: a vodka, a gin és a tequila gyorsabban távozik a szervezetedből. 20 évesen az ital körülbelül három óra alatt ürül ki, 40 évesen ez átlagosan 33 órára növekszik. Így ha hétfőn iszol, fiatalon keddre már ki is ürül a szervezetedből, középkorúan viszont várj szerdáig. Ha teheted, minimalizáld heti egy-két alkalomra az alkoholos italok fogyasztását, és mindig igyál közben vizet is. Minél kevesebb alkoholt iszol, annál kisebb a bőröd károsodása.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens
Forrás: webmd.com, foreo.com, vogue.com
Húzódó, érdes, fakó, esetleg viszkető, kipirosodó bőr… ezek a tünetek gyakran megjelennek, ha bőrünk dehidratált, lipid- és tápanyaghiányos. Mutatunk 7 életmódtippet a bőrszárazság ellen, hogy megőrizhessük bőrünk egészségét és elejét vehessük az esetleges súlyosabb bőrproblémáknak.
Egyesek esküsznek rájuk, míg mások óvatosabbak, részben annak az (elavult) elképzelésnek köszönhetően, hogy a bőr tőlük zsírosnak tűnik majd. A nyugati skincare blogok már felkapták az arcolajok rehabilitációjának témáját, mert erős tápláló tulajdonságuk mellett kiegyensúlyozzák a bőrt. Mindenképpen megérdemelnek egy esélyt, mert meglepően hatékony formulák.
Ma már a férfiak és a nők számára egyaránt fontos a vonzó, ápolt megjelenés. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a mai kor embere megtanult sok olyan kezelést, szépségápolási trükköt, melyhez korábban szakember segítségét kérte.
Hiába halljuk egy-egy termékről, milyen jó, ha a mi bőrünk más, mint azé, aki dicséri a krémet. Mivel már minden bőrtípusra, bőrállapotra fejlesztenek dermokozmetikumot, a miénkre megfelelő is ott vár ránk valamelyik üzlet valós vagy virtuális polcán.