Bajban a haj
Gyakran az igényességgel és a személyes higiéniával azonosítjuk a haj és a fejbőr állapotát, de fontos tudnunk, hogy befolyásolhatja a genetika, a hormonális viszonyok, vagy akár különféle betegségek is.
Gyakran az igényességgel és a személyes higiéniával azonosítjuk a haj és a fejbőr állapotát, de fontos tudnunk, hogy befolyásolhatja a genetika, a hormonális viszonyok, vagy akár különféle betegségek is. A hajápoló készítményeket az egyéni sajátosságoknak megfelelően sokszor nem is egyszerű kiválasztani, és vannak olyan helyzetek, amikor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Melyek azok a hajat, fejbőrt érintő betegségek, tünetek, melyek sokunknak problémát okoznak, és mit tehetünk ellenük.
Korpásodás ellen nyugtató hatóanyagok
A fejbőr felső szarurétegének leválása természetes folyamat, ahogyan az a bőr egyéb területein is történik. Ha azonban ez fokozott ütemben történik, akkor beszélhetünk korpás fejbőrről. A fehér, lehulló korpa elcsúfítja a hajszálakat és a ruházatot, ráadásul kellemetlen viszkető, égő érzés is társul hozzá. Az atópiás dermatitisz esetében olyan készítmények javasoltak, melyek nyugtatják a fejbőrt és csillapítják a kínzó viszketést. Van, mikor csak kis területen jelentkezik a korpásan hámló fejbőr, ami hajvesztéssel is társul. Ilyenkor célszerű bőrgyógyászt felkeresni, hiszen gombás bőrbetegségről lehet szó. Nem ritka, hogy egy új sampon, hajpakolás használatával, vagy a túl gyakori hajfestéssel egyidejűleg kezdődnek a panaszok. Az allergiás bőrgyulladás hámlást és kipirosodást is maga után hozhat.
Pikkelysömör: felejtsd el a vakarást!
A pszoriázis, vagy ismertebb nevén a pikkelysömör a fejbőrt is érintheti. Ilyenkor fehér, pikkely-szerű hámlással mutatja meg magát a betegség. A fejbőrre tapadt korpa lekaparásával viszont vérző pontokat és még nagyobb területre kiterjedő panaszokat érhetünk el. A háttérben genetikai hajlam, bizonyos gyógyszerek és betegségek is állhatnak, de a stressz szintén olyan tényező, melynél fogva fellángolhat a pikkelysömör. pikkelyes lerakódások lazítása, oldása például holt-tengeri sós, kénes pakolásokkal lehetséges. A dermokozmetikai márkák hámlasztó hatású, szalicilsavas készítményei szintén jó választásnak bizonyulnak. A gyulladás kezelésére alkalmas, speciális termékeket bőrgyógyász írhatja fel, súlyos állapotok kezelésére akár gyógyszer szedése is szükséges lehet. Ma már kifejezetten a pikkelysömörre kifejlesztett dermokozmetikai samponok is léteznek.
Zsíros hajra nem mindegy, milyen készítményeket választunk!
A faggyúmirigyek a fejbőrön is váladékot termelnek, így nyújtanak védelmet a külső hatásokkal szemben. Előfordulhat viszont, hogy két hajmosás között egyre gyorsabban jelentkezik zsírosodás. Ennek hátterében genetikai és hormonális problémák egyaránt állhatnak. Az általános kivizsgálás éppen úgy hasznos lehet, mint a szedett gyógyszerek mellékhatásainak felülvizsgálata. A zsírosodásra hajlamos hajra kímélő vagy kifejezetten zsíros hajra – és akár szenzitív fejbőrre – megalkotott dermokozmetikai márka samponjának használata javasolt. Sokan úgy gondolják, hogy ritkábban szükséges ilyenkor a hajmosás, pedig, a gyakoribb hajmosás a megfelelő termékkel használna inkább.
Túlérzékenység esetén mennyiség helyett minőséget!
A hiperszenzivitás néven is ismert jelenség együtt jár a bőrszárazsággal, viszketéssel, a hajszálak elvékonyodásával. Nem ritka, hogy a kemikáliák túlzott használata, a hajformázáshoz alkalmazott készítmények, a gyakori hajfestés, szőkítés állnak a háttérben. Akár életmódbeli tényezők is befolyásolhatják a haj ilyen jellegű gyengülését. Figyeljünk oda a folyadékbevitelre, az egészséges táplálkozásra és a megfelelő minőségű alvásra is. A vitaminok és ásványi anyagok pótlására választhatsz kifejezetten olyan készítményeket, melyek a hajat erősítik.
Pattanások a fejbőrön? Elő a gombaellenes samponokkal!
Genetika, nem megfelelő táplálkozás, hormonális zavarok- ezek együttesen vagy egyenként is okozhatják a fejbőrön megjelenő pattanásokat. Az úgynevezett szeborreás bőrgyulladást egy gombaféle okozza, melyre a gombaellenes hatóanyagok válnak be igazán. A gyulladáscsökkentő gyógynövények, a kénes, kátrányos készítmények ideális választásnak bizonyulnak. Ha a szőrtüszők is érintettek és hajhullás szintén társul a problémához, akkor feltétlenül keressünk fel bőrgyógyászt, aki antibiotikumot, valamint fertőtlenítő szereket is alkalmazhat a gyógyulás érdekében. A dermokozmetikai márkák samponjai között keresd a szeborreás fejbőrre kifejlesztett termékeket.
A hajhullás: bármely életkorban előfordulhat
Gyakran hormonális problémák, anyagcsere betegségek, vitaminhiányos állapotok okozzák. Alapvetően az évek múlása, egyes gyógyszerek rendszeres szedése is állhat a háttérben, de a gombás fertőzés, vagy bizonyos immunológiai változások esélyét sem érdemes kizárni. A legfontosabb tehát az, hogy feltérképezzük, mi okozza a hajhullást. A hajápolás során ilyenkor az elsődleges a fejbőr keringésének javítása. Koffeines, gyógynövényes, speciálisan a hajhullás problémájára kifejlesztett dermokozmetikai készítményekkel már sokat lehet javítani az állapoton, de az étrendkiegészítők szedése már néhány hónapon belül megmutatja jótékony hatásait.
Az egészségügyi háttér megismerése és a megfelelő készítmények használata együttesen járulhatnak hozzá a sikerhez - legyen szó bármilyen hajbajról. A mennyiségi alapanyagok helyett érdemes inkább a minőségre törekedni, mert az értékes hatóanyagokat tartalmazó, tudományos hátterű készítmények garantáltan beváltják a hozzájuk fűzött reményeket.
Írta: Kiss Anita
Forrás: tgy-magazin.hu