Az arcolajok rehabilitációja
Az arcolajok az egyik legellentmondásosabb bőrápolási termékek - egyesek esküsznek rájuk, míg mások óvatosabbak, részben annak az (elavult) elképzelésnek köszönhetően, hogy a bőr tőlük zsírosnak tűnik majd. A nyugati skincare blogok már elkezdték az arcolajok rehabilitációját, lássuk mit írnak róluk.
Az arcolajok az egyik legellentmondásosabb bőrápolási termékek - egyesek esküsznek rájuk, míg mások óvatosabbak, részben annak az (elavult) elképzelésnek köszönhetően, hogy a bőr tőlük zsírosnak tűnik majd. A nyugati skincare blogok már elkezdték az arcolajok rehabilitációját, lássuk mit írnak róluk.
Mágneshatás
Az arcolajok erős tápláló tulajdonságuk mellett kiegyensúlyozzák a bőrt, így mindenképpen megérdemelnek egy esélyt, mert meglepően hatékony formulák. Az arctisztítást követően vagy a rutin végén pár cseppet az arcbőrön alkalmazva mágnesként vonzza a felvitt többi hatóanyagokat és segíti bejutásukat a bőr mélyebb rétegeibe. Ráadásul a bőrünk természetes módon is termel olajat, ezek segítenek bőrünknek fiatalosnak, rugalmasnak és egészségesnek maradni. Ahogy öregszünk, a mennyiségük idővel csökken, ami a finom vonalak és ráncok megjelenését eredményezi.
Sajátos zsírsavprofil
A természetes növényi olajok, megfelelő eljárással formulázva nem tömítik el a pórusokat, és szinte megújíthatják, átalakíthatják a bőrt, és még védik is. Minden olajnak sajátos tápanyag- és zsírsavprofilja van, hosszú lista lenne felsorolni ezek a bőrre gyakorolt előnyeit, mégis egy pár példának: védelmet nyújtanak a ráncokat okozó környezeti stresszhatások ellen, segítenek a pattanások elleni küzdelemben, növelik a bőr tápanyag- és vitaminszintjét, erős antioxidánsként fokozzák a kollagéntermelést és erősítik a bőr rugalmasságát, így csökkentve a finom ráncokat.
Barriervédelem
Az olaj fokozza a bőr barrier funkcióját, így segíti megtartani a nedvességét. Tulajdonképpen megakadályozza a transzepidermális vízveszteséget, azaz a bőrön keresztül elpárolgó víznek szab gátat azáltal, hogy visszaállítja és megerősíti a bőrbarriert. Amikor a bőrünk rossz állapotban van, mert a sejtek összezáródásai megnyílnak – mint mikor egy repedés van a járdán - a nedvesség és a hidratáltság megszökik. Nem csoda, hogy számos omega 3 és 6 tartalmú olaj a bőrbetegségek (ekcéma, pszoriázis) kiegészítő kezeléseként vagy megelőzéseként használható dermokozmetikai tusfürdők és testápolók fő alkotóelemei.
Luxusélmény
A szépségápoló arcolaj beépítése a bőrápolási rutinba egyfajta fényűző élményt nyújt különleges illatuknak és textúrájuknak köszönhetően. Különösen jó olajok, amelyek aminosavakat, flavonoidokat, antioxidánsokat, A-, B-, C-, D-, E-vitaminokat és omega 3, 5, 6, 7, 9 zsírsavakat tartalmaznak, amelyek segítik a sejtek megújulását, a kollagéntermelést és ellenállnak a környezet káros hatásainak. Ilyenek például antioxidáns japán kamélia, a helyreállító argán, a nyugtató édesmandula, a ránctalanító borágó, a tápláló makadámdió, a hidratáló mogyoró, a bőrnyugtató orbánc, az öregedésgátló gránátalma, a ragyogásfokozó sárgabarack vagy a mélyen regeneráló jojoba. Számos dermokozmetikai márka kínál arcápoló olajokat, több komponensű olajkomplexeket vagy olajszérumot.
Zsíros bőrre is
Használhatóak az olajok a zsíros bőrre? A közhiedelemmel ellentétben, igen! A legtöbb zsíros bőrtípusú embernek ugyanis dehidratált a bőre, mert erős termékeket használnak, hogy kiszárítsák azt, és nem veszik észre, hogy a bőrük több olajat termel, hogy ellensúlyozza a nedvességhiányt. Az ilyen bőrtípusú emberek gyakran úgy érzik, hogy kihagyhatják a hidratálót, és olyan bőrápolási termékeket használnak, amelyek mattítják a bőrüket, mivel az arcbőrük természetes módon zsíros. A hidratálás kihagyása azonban csak kiszáradást okozhat, ami a túlzott faggyútermelés ördögi körét hozza létre.
itt jönnek be az arcolajok előnyei a zsíros bőr esetében is. Az olaj ugyanis vonzza az olajat, így hidratálóként is működik, illetve lágyító tulajdonságokkal is rendelkezhet, segít puhítani és kisimítani a bőrt. Egyes arcolajok gyulladáscsökkentőek, illetve vannak az emberi faggyúhoz hasonló összetételű olajok is, amelyek pedig a faggyútermelés szabályozásában segíthetnek zsíros maradványérzetet nélkül.
Hidratáltság védelem
Egyes rutinokban a hidratáló krém előtt, míg másokban – ahol a bőrápoló termékeket növekvő viszkózitás szerint a legvékonyabbtól a legvastagabb felé haladva visszük fel - utoljára kerül a bőrre a szérum és a krém után, fokozott barrierfunkciót biztosítva a bőr számára. Az arcápoló olajokat a legjobb naponta használni, éjszaka szívódnak fel a legkönnyebben, mivel a faggyúkiválasztás este, közvetlenül lefekvés előtt a legalacsonyabb. Azonban, ha száraz bőrrel küzdünk, akkor a reggeli rutinunkban is használjuk. Az arcolaj nem helyettesíti a hidratáló krémet vagy szérumot, csak azok hatását erősíti.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens
Az arctisztításról már tudjuk, nem úri huncutság, de nem mindegy, hogy csapvízzel végezzük-e el vagy például egy micellás vízzel. Tegyél egy próbát! A folyóvizes arcmosás után töröld át az arcod micellás vízzel átitatott vattakoronggal. Te is látod milyen sok szennyeződés maradt még a vattán?
A hialuronsav az egyik legnépszerűbb összetevő a kozmetikum- és sminkgyártásban. Szinte már elvárás, hogy minden arckrémben legyen, és minden márkának legyen egy olyan termékvonala, amiben a főszereplő. Népszerűsége nem véletlen, hiszen ez az egyik legtöbbet kutatott és legtöbb tudományos bizonyítékkal rendelkező krém összetevő.
Mind a nők, mind a férfiak körében egyre nagyobb az igény az üde, fiatalos és egészséges arcbőr megőrzésére. Ezen igények ihlették meg a fejlesztőket, hogy minél erősebb, hatékonyabb készítményeket állítsanak elő, melyek otthoni körülmények között biztonságosan és könnyedén használhatóak.