Az akné nyomot hagyhat fizikailag, érzelmileg is
Az akné világszerte a leggyakoribb betegségek egyike, a populáció 9,4%-a érintett - a serdülők akár 70%-a, a felnőttek akár 40%-a. Az érintettek több mint 50%-ánál alakulhatnak ki akné utáni foltok, melyek 5 évnél tovább megmaradhatnak, s mely hegek és foltok hatással lehetnek az önbizalomra is.
Az előbbi megoldása lehet az utóbbié
Az akné világszerte a leggyakoribb betegségek egyike, a populáció 9,4%-a érintett - a serdülők akár 70%-a, a felnőttek akár 40%-a. Az érintettek több mint 50%-ánál alakulhatnak ki akné utáni foltok, melyek 5 évnél tovább megmaradhatnak, s mely hegek és foltok hatással lehetnek az önbizalomra is.
Az akné általában pubertás alatt kezdődik, és felnőttkorig is eltarthat. Kialakulásának a hormonális változások és a genetikai hajlam az egyik fő oka felnőtteknél és tinédzsereknél egyaránt, de kiválthatja még a kiegyensúlyozatlan étrend, bizonyos gyógyszerek szedése és a környezeti szennyezés is. Az akné különböző formáiban és az összes stádiumában – az enyhe mitesszeres bőrtől a gyulladt hólyagos pattanásokon át a gennyes csomókig – kialakulhat a PIH, azaz a postinflammatorikus, azaz gyulladás utáni, hiperpigmentáció. S bár a gyulladások általában 2-3 hónap alatt elmúlnak, a foltoknak több év is kell míg eltűnnek.
Mi okozza az aknét?
Az akne egy gyakori bőrbetegség, amelyet a túlzott faggyútermelődés (hyperseborrhoea), illetve a rossz minőségű faggyú (dysseborrhea) okozza. Ahogy a bőr megvastagodik, a faggyú eltömődik a felszín alatt, ami komedók kialakulásához vezet. Az aknéért felelős baktérium, a Propionibacterium acnes a felgyülemlett faggyúban fejlődik ki. Amikor ezt a gyulladásos stádiumot elérjük, zárt komedók képződnek, ami fájdalmas vörös foltokat eredményez. A különböző fokú elváltozások elsősorban az arcon, a mellkason és a háton jelennek meg – a mitesszerektől a mélyen gyulladt cisztákig.
PIH és társai
Minden akné gyulladással jár, minden stádiumban jelen vannak a gyulladási faktorok. Piros foltok úgy alakulnak ki, ahogy gyulladáskor a test növeli a véráramlást, mely „fehérvérsejt-katonákat” szállít a területre, hogy felvegyék a harcot és helyreállítsák a károsodásokat. Ez a fokozott reakció piros folt formájában azután is megmaradhat, hogy a bőrhiba már megszűnt. Amikor a maradványtünet barna folt, akkor a gyulladásos mediátorok stimulálják a melanocytákat. A megnövekedett melanogenezis miatt több pigment kerül a hámsejtekbe és helyileg hiperpigmentáció alakul ki. A napfény tovább sötétítheti ezeket az akné után visszamaradt foltokat, lassítva a halványulási folyamatot.
A leggyakrabban az arcon előforduló atrófiás hegek a bőr alatt helyezkednek el. Akkor alakulnak ki, a mélyebb rétegeket érintő bőrhiba elfertőződik, és az enzimek elkezdik lebontani a bőrt felépítő olyan alkotóelemeket, mint a kollagén és az elasztin, és a seb gyógyulásakor a szervezet nem termel elegendő kollagént. A károsodás helyreállítása érdekében hegszövet termelődik. Eredménye egy gödröcskés megjelenésű bőr lesz, kráteres mélyedésekkel, amelyeket a bőrgyógyászok atrófiás hegesedésnek neveznek.
Aknés bőr kezelése dermokozmetikummal
Bőrgyógyászok dönthetnek a súlyosabb aknés esetekben a különféle erősebb hámlasztó, lézeres és egyéb orvosi kezelésről. De a helyzet javításáért, illetőleg megelőzéséért te is tehetsz. Megelőzésképp használj aknéra hajlamos bőr ápolásához, bőrgyógyászok által ajánlott professzionális bőrápolókat (Eucerin DermoPure, Vichy Normaderm, La Roche Posay Effaclar, Bioderma Sebium, Uriage Hysec, Dermedic Normacne, Cerave pattanás elleni termékvonala), szappan helyett is használd ugyanezen márkák zsíros bőrre fejlesztett micellás vizeit, és habzó tisztítóit naponta kétszer. Jó, ha ezekben van gyulladáscsökkentő és hámoldó, hámlasztó keratolitikus hatóanyag, amely eltávolítja a bőr külső rétegét, a bőrfelszíni egyenetlenséget. A helyi retinoidok is csökkenthetik az elszíneződést és kevésbé észrevehetővé teheti a hegeket, de vigyázat, fényérzékenyítenek.
Jó szolgálatot tehet a pórusösszehúzó tonik, ami segít finomítani a bőr textúráját és csökkenteni a pattanások után megmaradó foltok láthatóságát. Az AHA (tejsav, glikolsav), BHA (szalicilsav), PHA (glükonsav), LHA (lipo-hidroxi sav) lemosók, peelingek és szérumok pedig simítják és puhítják a bőrt. Hidratálni mindenképp kell még ezt a bőrtípust is, mert ez a bőrfelszín regenerációjához nélkülözhetetlen, ha kihagyjuk, a bőr a faggyúmirigy termelés fokozásával reagál. A termékekben található édesgyökér kivonat egységesíti és megnyugtatja az irritált bőrt, a niacinamid pedig csökkenti a gyulladást, faggyútermelést szabályozó és mattító hatóanyagaik pedig megelőzik az arcbőr kifénylését.
PIH ellen SPF
Próbáld meg nem nyomkodni és kiszúrni a pattanásokat, mert ez csak fokozza a gyulladást és terjeszti a fertőzést. A pattanásos vörös foltok, amelyek maradandó nyomok nélkül eltűnnek, kivéve, ha napsugárzásnak vannak kitéve, ebben az esetben elszíneződhetnek. Nyáron és akár télen is, mindenképp használj nem mitteszerképző (olajat nem tartalmazó) fényvédőt, mert a nap a legnagyobb ellenség, ha foltokról van szó. S bármennyire elcsábulnál, hogy leradírozd ezeket a foltokat, valójában a dörzsölő hatástól inkább felerősödik a hegesedés és/vagy a piros és a barna foltokért felelős gyulladás.
Számos akné kezelésére kifejlesztett termékben vannak olyan speciális bőrápoló hatóanyag, amely amellett, hogy csökkenti a pattanásokat és mitesszereket és megelőzik a kiújulásukat, még segítenek mérsékelni a gyulladás utáni hiperpigmentált foltok megjelenését. És ezen termékek között vannak – nem véletlen - olyanok is, amelyek maguk is fényvédőt is tartalmaznak, hogy széles spektrumú ultraibolya szűrőikkel, az UVA és UVB-sugárzás ellen is védjenek. Ezzel megakadályozzák, hogy az akne utáni foltok sötétebbé váljanak és meghosszabbodjon az elhalványulásuk ideje.
Ezeket a termékeket a gyakori maszkviselés során kialakuló pattanások, a „maszkné” (maszk okozta pattanás) ellen, de akár smink alatt is használhatjuk. A poszt-inflammatorikus hiperpigmentáció, azaz a pattanások gyógyulása után visszamaradó foltok akár még zavaróbbak lehetnek, és nagyobb érzelmi stresszt jelenthetnek, mint maga az akné, ezért mindenképp érdemes vele törődni.
Írta: Balla Réka dermokozmetikai tanácsadó
Forrás: eucerin.hu, bioderma.hu, larocheposey.hu
Érdemes az arcápolásból saját rutint kialakítanunk és azt napi szintű gyakorisággal alkalmaznunk. Ez is, csak úgy, mint az edzés, egy idő után szokássá alakul, mindennapjaink nélkülözhetetlen részévé válik és arcunk a legvégén meghálálja a kitartó gondoskodást.
Az arctisztításról már tudjuk, nem úri huncutság, de nem mindegy, hogy csapvízzel végezzük-e el vagy például egy micellás vízzel. Tegyél egy próbát! A folyóvizes arcmosás után töröld át az arcod micellás vízzel átitatott vattakoronggal. Te is látod milyen sok szennyeződés maradt még a vattán?
Ha még nincs meg a saját bőrápolási rutinod, akkor jöjjön néhány hasznos tanács és javaslat, amiket be tudsz építeni a mindennapjaidba. Ha ezek szokássá válnak, akkor szinte már oda sem kell figyelni, mert “rutinból” fog jönni, mikor mit és hogyan érdemes használni.