A fényvédelem nem csak nyáron fontos! Mutatjuk a Vichy tanácsait!
A reggeli bőrápolási rutin elmaradhatatlan része a fényvédő használata. A tisztítás-hidratálás-fényvédelem hármasa már a húszas évek elején fontos szerephez kellene, hogy jusson. Egy jól összeállított rutin a megfelelő hatóanyagokkal hozzájárul a bőröregedés folyamatának lassításához és a pigmentfoltok kialakulásának megelőzéséhez.
A reggeli bőrápolási rutin elmaradhatatlan része a fényvédő használata. A tisztítás-hidratálás-fényvédelem hármasa már a húszas évek elején fontos szerephez kellene, hogy jusson. Egy jól összeállított rutin a megfelelő hatóanyagokkal hozzájárul a bőröregedés folyamatának lassításához és a pigmentfoltok kialakulásának megelőzéséhez. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a fényvédő a legjobb bőröregedés elleni készítmény. Mikor és miért fontos használata? Mi alapján érdemes a minden korábbinál szélesebb kínálatból választani? Tarts velünk, cikkünkben a Vichy információi alapján járjuk körbe a témát!
Miért féljünk az UV-sugaraktól?
Ha félni nem is kell, de mindenképpen óvatosan érdemes a napozáshoz és a szabadban történő tartózkodáshoz állni. Az UV, vagyis az ibolyántúli sugárzás a napfény körülbelül 5 százalékát teszi ki. Kevésnek tűnhet, de hatását illetően nem az. Az UVA-sugarak hatolnak a legmélyebbre a bőrben, és ott pigmentképző hatással bírnak. Innen a bőr korai öregedése és a pigmentfoltok megjelenése. Hatására károsodnak a kollagénrostok, és akár a bőrrák kialakulásának is nőhet a kockázata.
Az UVB-sugarak szintén rákkeltő hatásúak, gyulladásokat okozhatnak, és tulajdonképpen ezek azok, amelyek a barnaságot okozzák. Az UVA- és az UVB-sugarak hatására a bőr száraz lesz, veszít feszességéből és ráncosodni kezd. Ehhez jönnek még hozzá a pigmentfoltok, amit az évek múlásával valószínűleg saját kézfejeden is felismerhetsz. Mivel a kézfej folyamatosan kitett a napnak, ezért az arcon túl itt jelennek megleggyakrabban az apró barnás foltok. Az UVA-sugarak télen-nyáron problémásak lehetnek, hiszen áthatolnak az ablaküvegen és a szélvédőn. A Vichy szerint tehát nem lehet elégszer hangsúlyozni a fényvédő napi rendszerességgel történő használatának fontosságát.
SPF-ek bűvöletében: Vichy információk a faktorszámról
A fényvédelem és a napvédelem nyáron egyaránt szerephez jutnak. Az arc és a test védelme egyaránt fontos, itt pedig már egyértelműen szóba kerülnek azok a bizonyos SPF-ek. A legtöbben csak azt tudják, hogy minél magasabb faktorszámú egy készítmény, annál többe kerül. Tény pedig, hogy ennél jelentősen több információ alapján érdemes kiválasztani a tökéletes terméket.
A faktorszám arról ad adatokat, hogy milyen védelmet biztosít a bőrnek. Az SPF30 például arra utal, hogy a bőr harmincszor annyi UVB-sugárzást bír el leégés nélkül, mintha nem használnád a készítményt. A Vichy azt javasolja, hogy leginkább az SPF30-as érték felett érdemes gondolkodni akkor, ha biztos védelemre vágysz. A tavaszi és a nyári hónapokban az SPF50 ajánlott, az őszi és a téli hónapokban az arcra elegendő lehet a 30-as érték is.
Fizikai vagy kémiai fényvédőt érdemes választani?
A szakemberek a fizikai fényvédőket elsősorban gyermekeknek és érzékeny bőrrel rendelkezőknek javasolják. Jellemzőjük a fehér réteg, amit sokan nem kedvelnek. Ellenben a kémiai fényvédők arcra kitűnő választásnak bizonyulnak, és sminkelni is lehet rá. Könnyebb állagot képviselnek, mint fizikai társaik. A zsíros, pattanásos bőrrel küzdők egyértelműen a kémiai fényvédőkre esküsznek, ugyanis ezek kevésbé hagynak zsíros hatást maguk után.
Tényleg nincs vízálló napvédelem?
A nyári strandoláshoz sokan keresnek olyan fényvédőt, ami egész nap bírja, és nem kell újra kenni. A vízálló napvédő készítményekről is érdemes tudni, hogy egy fürdőzést követően nem fog a helyén maradni, így az egész napos strandolást sem bírja. Tévhit az is, hogy a faktorszámok összeadódnak. Mielőtt tehát SPF15 és SPF30 keverésétől várod a csodát, inkább ruházz be egy SPF50-es készítményre.
Mi a teendő, ha mégis leégtél?
A Vichy információi szerint a fényvédőt mindig alaposan le kell mosni az esti bőrápolási rutin alkalmával. Ha mégsem kented újra úszás után, vagy az indokoltnál több időt töltöttél a napon a nyaralás hevében, és sikerült leégnek, akkor a minőségi bőrápolás és a célirányosan leégésre javasolt termékek hozzák meg a kívánt hatást. Sokan úgy vannak vele, hogy egyszer le „kell” égni, és onnantól már jön a barnulás, de érdemes tudni, hogy a barna szín már a bőr védekezési reakciója. A több melatonin termelésével az UV-sugaraktól igyekszik megvédeni magát.
A leégést követően a jegelés, a vastagon rákent hidratálókrém nem hozzák meg a kívánt enyhülést. Vannak, akik az aloe verára esküsznek, mások inkább a dermokozmetikumok kínálta minőségi ápolás mellett teszik le a voksot, és valószínűleg ők teszik jól. A bőrnyugtató, napozás után gél és a tiszta nedves törölközővel történő borogatás hozzájárulhatnak a mihamarabbi enyhüléshez.
Írta: Kiss Anita